Forum Forum Mieszkońców Gminy Brzeszcze Strona Główna
 
 FAQFAQ   FAQSzukaj   FAQUżytkownicy   FAQGrupy  GalerieGalerie   FAQRejestracja   FAQProfil   FAQZaloguj 
FAQZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   
Krótki opis Gminy Brzeszcze

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Mieszkońców Gminy Brzeszcze Strona Główna -> Podstawowe Wiadomości o Gminie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Firewall
Administrator



Dołączył: 22 Sty 2006
Posty: 115
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Brzeszcze

PostWysłany: Pią 10:11, 07 Kwi 2006    Temat postu: Krótki opis Gminy Brzeszcze

Brzeszcze

Herb Brzeszcz
Województwo małopolskie
Powiat oświęcimski
Gmina
- rodzaj Brzeszcze
miejsko-wiejska
Założono XV wiek
Prawa miejskie 1962
Burmistrz Teresa Jankowska
Powierzchnia 19,17 km²
Położenie 50° 00' N
19° 09' E
Wysokość
Populacja (2004)
- liczba ludności
- gęstość
11 807
615,9 os./km²
Strefa numeracyjna
(do 2005) 32
Kod pocztowy 32-620
Tablice rejestracyjne
TERC10
(TERYT) 2121513024
SIMC10
Miasta partnerskie
Położenie na mapie Polski
[[|220px|Położenie na mapie Polski]]
Urząd miejski3
ul. Kościelna 4
32-620 Brzeszcze
tel. 32 772-85-00; faks 32 772-85-91

Strona internetowa miasta
Brzeszcze to miasto w woj. małopolskim, w powiecie oświęcimskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Brzeszcze, nad Wisłą. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. katowickiego.

Według danych z 31 grudnia 2004, miasto miało 11 807 mieszkańców.

Połączenia drogowe mają charakter lokalny. Prowadzą tu drogi do Pszczyny, Oświęcimia, Zatora i Wilamowic.

Historia
Historia Brzeszcz sięga już XV wieku Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1443 roku. Należała ona do Księstwa Oświęcimskiego, od 1457 roku była własnością króla polskiego. Dzierżawili ją m.in. Jakub z Dębna herbu Dębno, Mikołaj Słup herbu Kornicz, Myszkowscy herbu Jastrzębiec, Tęczyńscy herbu Topór, Komorowscy herbu Korczak, Małachowscy herbu Nałęcz. Ludność zajmowała się głównie rolnictwem i hodowlą zwierząt. Taki stan gospodarki trwał bardzo długo, a w tych czasach wokół wsi działo się wiele w ówczesnej polityce. Brzeszcze wielokrotnie przeżywały zmiany granic i wojny. W 1772 roku w wyniku I rozbioru Polski zostały przyłączone do Austrii. Zastój gospodarczy i tzw. "bieda galicyjska" nie sprzyjały rozwojowi wsi. W 1778 roku Brzeszcze objął Fryderyk Dunin herbu Łabędź. Po jego śmierci wieś przejął Dominik Gherri, nadworny lekarz króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Dopiero gdy w 1904 roku wybudowano kopalnię węgla kamiennego Brzeszcze weszły na drogę rozwoju. Budowano nowe osiedla i sprowadzano robotników. Niestety w 1939 roku wybuchła wojna która odcisnęła się piętnem na tutejszej tradycji i historii. Założono w Brzeszczach dwa podobozy koncentracyjne KL Auschwitz. Lokalna ludność bardzo angażowała się w pomoc więźniom. Szczególnie zasłynął Jan Nosal, działacz PPS, który został w 1944 roku rozstrzelany przez niemieckie władze. Brzeszcze zostały wyzwolone przez wojska radzieckie prawdopodobnie 27 stycznia 1945 r., choć trwają o to spory. Po wojnie znów osada nabrała rozwoju gospodarczego i w lipcu 1962 roku nadano jej prawa miejskie. W tamtych czasach zaczęło się rozwijać życie kultrurowe i społeczne w mieście. Wybudowano dwa kina, Ośrodek Kultury, kilka szkół i przedszkoli oraz zaczął nabierać na znaczeniu lokalny klub sportowy "Górnik". Po wydarzeniach 1989 roku Brzeszcze utrzymały się w przeciwieństwie do wielu innych osad góniczych w dobrej sytuacji gospodarczej. Kopalnia nabrała na znaczeniu i w 2005 roku dokonała fuzji z Kopalnią Węgla Kamiennego "Silesia". W pierwszej dekadzie XXI wieku odżyło też lokalne życie kulturalne. Brzeszcze stały się centrum kulturalnym powiatu oświęcimskiego. Lokalny Ośrodek Kultury organizuje koncerty (m.in. zespoły Dżem, Lombard, Mafia, Gabriel Fleszar, Sami, Zalef, Festiwal Rock Reggae i wiele innych) i przedstawienia (Kabaret Łowcy.B, Kabaret Pod Wyrwigroszem, Cezary Pazura i inne), które cieszą się popularnością. Ostatnio wielką uwagę młodzieży przykuł Festiwal Rock Reggae, ktróry zgromadził największe polskie gwiazdy muzyki ska i reggae (m.in. Blade Loki, Indios Bravos, Cała Góra Barwinków). Wielu znanych sportowców i artystów pochodzi z Brzeszcz. Mieszkali tu przez pewien czas m.in. Włodzimierz Lubański i Arkadiusz Skrzypaszek. Na terenie miasta ukazują się czasopisma: "Odgłosy Brzeszcz" i "Rezonans Brzeszcz".

Zabytki
XIX-wieczny kościół murowany w stylu neobarokowym
XVIII-wieczny słup graniczny, austriacki
szereg kapliczek przydrożnych XIX-wiecznych
w trakcie badań archeologicznych jest teren, na którym odkryto pozostałości kościółka z XVI wieku, spalonego wg podania w 1655 roku przez Szwedów
[Edytuj]
Znani mieszkańcy
Arkadiusz Skrzypaszek dwukrotny złoty medalista olimpijski
Włodzimierz Lubański piłkarz, wielokrotny reprezentant Polski
Kazimierz Bielenin archeolog, odkrywca dymarek w Górach Świętokrzyskich
Jan Nosal poseł na Sejm RP
Beata Szydło posłanka na Sejm RP
Maria Bobrzecka farmaceutka, zginęła w KL Auschwitz za niesienie pomocy więźniom
Helena Płotnicka łączniczka Batalionów Chłopskich, zginęła w KL Auschwitz za niesienie pomocy więźniom
Edward Hałoń kierownik przyobozowej organizacji podziemnej PPS, dyrektor generalny PAN

Przemysł
Kopalnia Węgla Kamiennego Brzeszcze-Silesia

Organizacje i Stowarzyszenia
Stowarzyszenie na rzecz Gminy Brzeszcze "Brzost"
Stowarzyszenie Ekologiczne "Bios"
Młodzieżowy Parlament Gminy Brzeszcze
Fundacja Pomocy Społecznej w Brzeszczach
Stowarzyszenie "Lingua"
Stowarzyszenie Sportowe "Siódemka"
Uczniowski Klub Sportowy Gminy Brzeszcze

Sport
Klub Sportowy KS ,,Górnik" założono już w roku 1922, lecz występował pod różnymi nazwami. Istniały sekcje : piłkarska, lekkoatletyczna, pływacka i tenisowa. W okresie PRL ,,Górnik" był sponsorowany przez KWK Brzeszcze. Zaowocowało to rozwojem sportu. Co roku odbywał się w Brzeszczach Międzynarodowy Maraton na wysoką skalę a piłkarze byli w czołówce ówczesnej ligi wojewódzkiej raz ulegając jedynie Cracovii Kraków. Później drugą falę dobrych występów mieli brzeszczanie w latach 90-tych , wtedy to sukcesy w mistrzostwach Polski odnosili lekkoatleci a piłkarze rozgrywali swe mecze w lidze IV. 31.03.1992 roku rozegrał się na brzeszczańskim stadionie mecz międzynarodowy Polska-Litwa. Z Brzeszcz do lig wyższych sprzedano wielu piłkarzy Marcin Folga (Ruch Chorzów), Arkadiusz Kłoda (Włókniarz Kietrz, potem Zagłębie Sosnowiec) i wielu innych. Jednak ostatnio klub podupada. Zlikidowano korty tenisowe, pływacy przenieśli się pod opiekę innych organizacji, piłkarze spadli do ligi okręgowej, a lekkoatleci ledwie utrzymują małą grupę. Działalność rozwija jedynie Uczniowski Klub Sportowy, który odnosi sukcesy w kategoriach juniorskich. Na terenie Brzeszcz organizowane są Mistrzostwa Europy w Trialu Rowerowym, odbywały się Mistrzostwa Polski w Półmaratonie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Mieszkońców Gminy Brzeszcze Strona Główna -> Podstawowe Wiadomości o Gminie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Style edur created by spleen & Programy.
Regulamin